Otomotiv

Otomobilin İcadı Dünya’da Neleri Değiştirdi?

Otomobiller, daha hızlı ulaşım, daha fazla seyahat, daha geniş vizyon, keşfetme heyecanı, ulaşılabilir bir dünya ve küreselleşmeye öncülük etti. Ayrıca bugün çok güçlü bir ekonomi ve istihdam kalemi olan inşaat sektörü için yol inşaatları, otopark alt yapısı ve otomobillerle değişen şehirlere özel yeni şehir planları arz-talebine neden oldu.


1. 13. yüzyılda Roger Bacon adından bir araştırmacı, kendi kendine gidebilen bir araç olabileceğini hayal etmiş ve bu hayalini tasvir etmiştir.

2. 15. yüzyılda Roger Bacon’un bir hayalinden yola çıkan Leonardo da Vinci, böyle bir aracın tasarımını meşhur eskiz defterine yapmıştır.

3. 16 yüzyılda Leonardo’nun tasarımını kullanarak Fransız Verbiest, Çin İmparatoruna hediye edilmek üzere kendi kendine gidebilen bir oyuncak araba prototipi yapmıştır.

4. 18. yüzyılda bu oyuncaktan esinlenen bir başka Fransız, buharla çalışan ve kendi kendine gidebilen ilk otomobili yapmıştır.

5. 19. yüzyıl başında elektrikle çalışan ilk araba yapılmışsa da yine de tam randıman elde edilememiştir.

6. 19 yüzyıl ortalarında içten yanmalı motorun keşfedilmesi ve benzinle çalışan ilk arabanın yapılmasıyla bugünküne benzeyen otomobiller üretilmeye başlanmıştır.

7. Benzinle çalışan, seri bir biçimde hareket edebilen bu otomobiller kısa sürede fabrikalarda seri olarak üretilmiş, farklı ihtiyaçlara özel olacak şekilde çeşitlenmiştir.

8. Otomobil tarihine yön veren diğer önemli detaylar ise kauçuk lastiğin bulunması, fren sisteminin gelişmesi, emniyet kemeri, trafik ışığı gibi güvenlik tedbirlerinin geliştirilmesi olarak sıralanabilir.

OTOMOBİL’İN İCADI DÜNYA’DA NELERİ DEĞİŞTİRDİ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir